Pryszcze to bardzo nieprzyjemny problem skóry twarzy, który pojawia się u wielu osób. Samoistnie, znika dopiero po kilku dnia, szpecąc przez ten czas skórę. Najczęściej pryszcze wyciskamy, co nie jest wskazaną metoda na ich usuwanie. Często ukrycie pod grubą warstwą makijażu także nie jest dobrym rozwiązaniem tego problemu. Oto kilka porad, jak usunąć pryszcze domowymi sposobami, w którym czasie.

Popularnymi domowymi metodami na upchnięcie pryszczy są toniki oraz maski i pasty, które przyśpieszają gojenie się krostek. Dzięki zagojeniu pryszczy w ten sposób, unikniemy blizn oraz przeprawień. Istnieje także wiele profesjonalnych preparatów, jednak przed ich zastosowaniem warto wypróbować naturalne metody.

Kiedy pojawiają się pryszcze

Kojarzą się najczęściej w wiekiem nastoletnim, dotykając dojrzewające osoby. Są powodem do kompleksów zarówno dla młodych dziewczyn, jak i chłopców, którzy bardzo przeżywają te przypadłości. Pryszcze mogą się jednak pojawić nie ale nie od wieku, a także stanu oraz rodzaju cery. Często pojawiają się bez konkretnej przyczyny, nawet u osób, których skórna nie wykazywała dotąd tendencji do powstawania pryszczy. Pryszczy nie należy nigdy wyciskać, ponieważ konsekwencją są brzydkie blizny. Po wyciśnięciu możemy być także pewni pojawienia się krostek w większej ilości.

Domowe pasty

Polecaną metodą jest przygotowanie prostej pasty z miodu i cynamony. Nie należy zmieszać z cynamonem do uzyskania gęstej konsystencji. Najlepiej jest użyć do tego naturalnego miodu pszczelego, a nie syntetycznego. Cynamon oraz miód wykazują działanie antybakteryjne, które zatrzymuje rozwój krost. Maseczkę najlepiej jest nałożyć wieczorem na umytą twarz. Przez noc pasta wchłonie się, gwarantując zmniejszenie się nie krost. Zabieg najlepiej jest powtórzyć kilka razy, aż do całkowitego zniknięcia problemu. Bardzo często wykorzystywana jest także pasta do zębów. Substancje, które są zawarte w paście wysuszają pryszcze, i pomagają je zmniejszyć. W tej metody można skorzystać, jeżeli nie udało się wyeliminować pryszcza przed ważnym wyjściem.

Domowe maseczki

Idealną do pozbycia się pryszczy, domową maseczką, jest maseczka na bazie kurkumy oraz oleju kokosowego. Nałożona na zakażone miejsce, przyczynia się do zahamowania wzrostu oraz zapobiega pojawieniu się kolejnych. Innym rodzajem naturalnej maseczki, która warto wypróbować, jest maseczka z pomidora. Pomidory zawierają likopen, który pomaga w wale z trądzikiem. Zawiera także kwasy, które ułatwiają wysuszenie świeżych krost. Świeżego pomidora należy rozgnieść widelcem, a następnie położyć w formie maseczki na zakażone kostką miejsce. Dobrze jest trzymać maseczkę przez około 15, a potem spłukać ja wodą.

Świeże soki

W cytrynach znajduje się kwas, który także pomaga w leczeniu świeżych krostek. Z owoców należy wycisnąć odrobinę świeżego soku, i nałożyć go patyczkiem kosmetycznym na zmienione miejsce. Kwas zawarty w cytrynach ma silne działanie wysuszające, nie należy więc kłaść go na całą skórę twarzy.