Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Niniejszy artykuł pod tytułem 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalendarzyk małżeński to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Ogino-Knausa polega na rozpoznawaniu płodności kobiety poprzez obserwację jej cykli miesiączkowych. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Kalendarzyk małżeński to metoda planowania rodziny, używana również w celu zupełnie odwrotnym, czyli jako metoda antykoncepcyjna. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński? Metoda Ogino-Knausa polega na obserwacji kobiecych cykli miesiączkowych i wyznaczaniu na ich podstawie jej dni płodnych oraz niepłodnych. Wyniki obserwacji są zapisywane w kalendarzu.

Dla kogo jest kalendarzyk małżeński?

Metoda kalendarzyka małżeńskiego sprawdza się w przypadku kobiet, które regularnie miesiączkują i mają dokładnie 28 – dniowe cykle. W prawidłowym cyklu owulacyjnym dni płodne u kobiety zaczynają się na około 5 dni przed owulacją (14 dniem cyklu)i kończą około dzień lub dwa po niej. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński i z niego korzystać? Do obliczeń związanych z owulacją należy dodać jeszcze dni życia plemników w drogach rodnych kobiety (około 72 godzin) oraz długość życia komórki jajowej (1-2 dni), w ten sposób otrzymujemy kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych:

  • Pierwszy dzień cyklu – początek okresu
  • Dni płodne – od 9 do 17 dnia okresu (wysoka szansa na zajście w ciążę następuje w dniach 12 – 16)
  • Dni niepłodne – od 18 dnia cyklu owulacyjnego do 8 dnia cyklu następnego miesiąca

UWAGA: kalendarzyk małżeński sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle. U kobiet o dłuższych cyklach owulacyjnych owulacja również następuje w 14 dniu, ale dni płodne pojawiają się mniej więcej pomiędzy 8 a 19 dniem cyklu.

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński? O czym należy pamiętać?

  1. Aby kalendarzyk małżeński był wiarygodną metodą, należy go prowadzić skrupulatnie i regularnie. Zaleca się przynajmniej 6 – miesięczne notowanie wyników.
  2. Cykl owulacyjny może ulegać opóźnieniom lub przyspieszeniu, w zależności od takich czynników jak przemęczenie, zmiana klimatu, infekcje i choroby, podróże lub stres.
  3. W trakcie cyklu owulacyjnego kobiety warto obserwować zmiany temperatury ciała. Podczas owulacji temperatura ciała wzrasta o 2 stopnie, natomiast spada pod koniec cyklu.
  4. Kalendarzyk małżeński może pomóc zaplanować płeć dziecka. Jeśli rodzicom zależy na potomku płci męskiej, najlepiej współżyć w trakcie owulacji, w ciągu kilku godzin przed nią lub zaraz po niej.