Kalendarzyk małżeński to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Ogino-Knausa polega na rozpoznawaniu płodności kobiety poprzez obserwację jej cykli miesiączkowych. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?
Kalendarzyk małżeński to metoda planowania rodziny, używana również w celu zupełnie odwrotnym, czyli jako metoda antykoncepcyjna. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński? Metoda Ogino-Knausa polega na obserwacji kobiecych cykli miesiączkowych i wyznaczaniu na ich podstawie jej dni płodnych oraz niepłodnych. Wyniki obserwacji są zapisywane w kalendarzu.
Metoda kalendarzyka małżeńskiego sprawdza się w przypadku kobiet, które regularnie miesiączkują i mają dokładnie 28 – dniowe cykle. W prawidłowym cyklu owulacyjnym dni płodne u kobiety zaczynają się na około 5 dni przed owulacją (14 dniem cyklu)i kończą około dzień lub dwa po niej. Jak prowadzić kalendarzyk małżeński i z niego korzystać? Do obliczeń związanych z owulacją należy dodać jeszcze dni życia plemników w drogach rodnych kobiety (około 72 godzin) oraz długość życia komórki jajowej (1-2 dni), w ten sposób otrzymujemy kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych:
UWAGA: kalendarzyk małżeński sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle. U kobiet o dłuższych cyklach owulacyjnych owulacja również następuje w 14 dniu, ale dni płodne pojawiają się mniej więcej pomiędzy 8 a 19 dniem cyklu.