Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby ułatwić jego przebieg? Jak sprawić, by poród był mniej bolesny i przebiegł łatwiej? Zapraszamy do lektury wszystkie przyszłe mamy!

Jak można ułatwić przebieg porodu?

Mięśnie, które odpowiadają za prawidłowy przebieg porodu i najciężej pracują w jego trakcie to mięśnie brzucha, pośladków oraz mięśnie miednicy. Aby uczynić je bardziej elastycznymi i ułatwić przebieg porodu, należy je zacząć ćwiczyć już na kilka tygodni przed wyznaczoną datą porodu! Aktywność fizyczna jest zalecana dla każdej przyszłej mamy, ponieważ nie tylko poprawia samopoczucie, ale też ma dobroczynny wpływ na zdrowie i formę fizyczną. Wystarczy 15 minut ćwiczeń codziennie, by lepiej przygotować swoje ciało i poprawić kondycję. Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia przed porodem – rozciąganie

Aby poprawić kondycję i zwiększyć elastyczność mięśni przed porodem, warto regularnie wykonywać serię ćwiczeń rozciągających. Możesz je wykonywać na siedząco lub klęcząc. Przykładowe ćwiczenie polega na wysuwaniu do przodu nóg w pozycji siedzącej, a następnie uginaniu ich w kierunku brzucha. Inne ćwiczenie to na przykład rozciąganie mięśni pod udem i kolanem w pozycji klęczącej. Należy uklęknąć i wystawić do przodu jedną nogę (opierając ją na pięcie). Następnie należy oprzeć dłonie na udzie i delikatnie pochylać tułów. Ćwiczenie należy wykonywać naprzemiennie dla każdej nogi co 30 sekund.

Ćwiczenia przed porodem – zadbaj o mięśnie Kegla!

Aby mięśnie Kegla pracowały lepiej podczas porodu, należy je ćwiczyć już we wczesnych miesiącach ciąży. Trening mięśni polega na naprzemiennym rozluźnianiu i napinaniu mięśni. Ćwiczenia te można wykonywać nawet na bardzo zaawansowanym etapie ciąży, najlepiej ćwiczyć dwa – trzy razy dziennie po kilka minut. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Wyobraź sobie, że dno Twojej miednicy to winda i staraj się ją wciągnąć do góry. Napinaj mięśnie coraz mocniej, a następnie rozluźniaj, aby zwiększyć ich elastyczność!

Ćwiczenia przed porodem – taniec i pływanie

Taniec oraz pływanie to aktywności fizyczne, które angażują wiele różnych partii mięśni do pracy. Regularnie uprawiane nie tylko wzmacniają mięśnie, ale i poprawiają krążenie oraz pracę układu oddechowego. To także świetna metoda na relaks. Warto ćwiczyć dwa razy w tygodniu, w spokojnym tempie, kluby fitness często oferują specjalne programy ćwiczeń, zarówno tanecznych, jak i w wodzie dla ciężarnych mam. Dzięki temu maleją szanse na trudności związane z porodem, a przyszła mama rozluźnia mięśnie i wzmacnia swoje ciało.