Choroby przenoszone drogą płciową to grupa chorób, które są przenoszone drogą płciową. W wyniku tych schorzeń dochodzi do stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Jakie jeszcze są ich konsekwencje? Na które choroby trzeba szczególnie uważać?
Chlamydioza to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową. Można się nią zarazić podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem. Do objawów należą upławy oraz zapalenie pęcherza moczowego. Nieleczona infekcja może doprowadzić do bezpłodności.
Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktów seksualnych, w tym także oralnych. Jednym z objawów jest wydzielina z penisa lub pochwy, nieleczona rzeżączka może doprowadzić do problemów z płodnością.
Zakażenie następuje w czasie kontaktu seksualnego z zakażonym partnerem. W wyniku HPV na narządach płciowych pojawiają się bolesne narośla.
Wesz łonowa rozprzestrzenia się wskutek kontaktu cielesnego z zawszonym partnerem. Główne objawy to swędzenie okolicy łonowej i skóry.
HIV można się zarazić podczas stosunku płciowego oraz w trakcie wymiany płynów ustrojowych z chorą osobą. Pierwsze objawy są podobne do grypy, nieleczony wirus przechodzi w AIDS i może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń organizmu.
Kiłą można się zarazić poprzez seks tradycyjny, analny, a także oralny. Choroba przenosi się także w wyniku całowania. Objawy choroby to owrzodzenia, nieleczona choroba może poważnie zaszkodzić zdrowiu.
Kandydoza może się przyczynić do wystąpienia białych upławów, obrzęków oraz bólu podczas stosunku i w trakcie oddawania moczu.
Do zarażenia dochodzi nie tylko wskutek kontaktu seksualnego, ale też podczas wymiany płynów ustrojowych, np. śliny lub krwi z osobą zarażoną. Objawy HBV przypominają grypę, u chorego może się także pojawić żółtaczka.
Rzęsistkowica często jest bezobjawowa u mężczyzn, u kobiet można ją zdiagnozować podczas cytologii lub obserwację wydzieliny pochwowej.
To najmniej groźna, jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, co nie oznacza, że nie jest ona niebezpieczna. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu seksualnego, w tym także podczas seksu oralnego. Pierwszy atak choroby jest bardzo bolesny, jeśli u jednej osoby wykryto opryszczkę narządów płciowych, partner również powinien się poddać leczeniu.