Tarot Online

Choroby przenoszone drogą płciową – 10 infekcji, na które musisz uważać!

Choroby przenoszone drogą płciową to grupa chorób, które są przenoszone drogą płciową. W wyniku tych schorzeń dochodzi do stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Jakie jeszcze są ich konsekwencje? Na które choroby trzeba szczególnie uważać?

Choroby przenoszone drogą płciową – 10 infekcji, na które musisz uważać!

Chlamydioza

Chlamydioza to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową. Można się nią zarazić podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem. Do objawów należą upławy oraz zapalenie pęcherza moczowego. Nieleczona infekcja może doprowadzić do bezpłodności.

Rzeżączka

Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktów seksualnych, w tym także oralnych. Jednym z objawów jest wydzielina z penisa lub pochwy, nieleczona rzeżączka może doprowadzić do problemów z płodnością.

HPV (kłykciny kończyste)

Zakażenie następuje w czasie kontaktu seksualnego z zakażonym partnerem. W wyniku HPV na narządach płciowych pojawiają się bolesne narośla.

Wesz łonowa

Wesz łonowa rozprzestrzenia się wskutek kontaktu cielesnego z zawszonym partnerem. Główne objawy to swędzenie okolicy łonowej i skóry.

HIV

HIV można się zarazić podczas stosunku płciowego oraz w trakcie wymiany płynów ustrojowych z chorą osobą. Pierwsze objawy są podobne do grypy, nieleczony wirus przechodzi w AIDS i może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń organizmu.

Kiła

Kiłą można się zarazić poprzez seks tradycyjny, analny, a także oralny. Choroba przenosi się także w wyniku całowania. Objawy choroby to owrzodzenia, nieleczona choroba może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Kandydoza

Kandydoza może się przyczynić do wystąpienia białych upławów, obrzęków oraz bólu podczas stosunku i w trakcie oddawania moczu.

HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B)

Do zarażenia dochodzi nie tylko wskutek kontaktu seksualnego, ale też podczas wymiany płynów ustrojowych, np. śliny lub krwi z osobą zarażoną. Objawy HBV przypominają grypę, u chorego może się także pojawić żółtaczka.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica często jest bezobjawowa u mężczyzn, u kobiet można ją zdiagnozować podczas cytologii lub obserwację wydzieliny pochwowej.

HSV (opryszczka)

To najmniej groźna, jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, co nie oznacza, że nie jest ona niebezpieczna. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu seksualnego, w tym także podczas seksu oralnego. Pierwszy atak choroby jest bardzo bolesny, jeśli u jednej osoby wykryto opryszczkę narządów płciowych, partner również powinien się poddać leczeniu.