Choroby weneryczne – objawy tych infekcji przenoszonych drogą płciową mogą pozostać długo niezauważone. Na co należy zwrócić w szczególności uwagę? Jakie badania przeprowadzić, by je wykryć?
Upławy u kobiet, lub wydzielina z penisa u mężczyzn mogą świadczyć o chlamydiozie, zakażeniu rzęsistkiem lub rzeżączce. Jeśli wydzielina jest gęsta i biała, to znak, że doszło do zakażenia drożdżakiem (kandydozy).
Ból podczas oddawania moczu może świadczyć o chlamydiozie. Chorobę tę leczy się antybiotykami. Zapalenie cewki moczowej może wynikać także z zakażenia rzęsistkiem pochwowym.
Bolesna opryszczka w okolicy narządów płciowych wskazuje najczęściej na HSV.
Narośla w okolicy pochwy, lub na penisie to objaw kłykcin (HPV), natomiast owrzodzenia wskazują na kiłę.
Ciemny mocz i żółtaczka to objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B. Po zaobserwowaniu takich objawów należy niezwłocznie wykonać badania przesiewowe na obecność innych chorób wenerycznych!
Objawy grypopodobne są charakterystyczne dla wirusowego zapalenia wątroby, a także dla najgroźniejszej z chorób wenerycznych, czyli HIV. Nieleczony wirus HIV przechodzi w AIDS, chorobę, na którą nie wynaleziono jak dotąd lekarstwa. Jedyny sposób na wykrycie wirusa HIV to badanie krwi. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy zawsze używać w trakcie stosunku płciowego prezerwatywy!
Swędzenie narządów płciowych może świadczyć o wszach łonowych lub zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Do swędzenia dochodzi także wskutek zakażenia grzybiczego.
Nie wszystkie choroby weneryczne dają łatwo widoczne objawy. Niektóre z nich, np. chlamydiozę, rzeżączkę, HIV oraz kiłę charakteryzuje przebieg bezobjawowy. Jak je wykryć?
Aby wykryć bezobjawowe choroby weneryczne, partnerzy powinni się poddać badaniom przesiewowym na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Wiele chorób jest wykrywanych także podczas cytologii, dlatego warto, aby kobiety regularnie poddawały się badaniom cytologicznym.