Czy duża różnica wieku to problem? Jak zapatruje się na to społeczeństwo i nasze najbliższe otoczenie? Jak wygląda życie z młodszym lub o wiele starszym partnerem, lub partnerką? Zapraszamy do lektury!

Życie ze starszym partnerem – plusy i minusy

Jednym z popularniejszych wzorców związkowych z dużą różnicą wieku pomiędzy zakochanymi jest model młodsza kobieta – starszy mężczyzna. Dlaczego? Jest kilka powodów… Starszy partner może imponować pozycją, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Mówi się, że im człowiek starszy, tym widzi więcej, czuje więcej, przeżył więcej. Taki partner daje pewnego rodzaju poczucie stabilizacji, ponieważ wiążemy się z człowiekiem, który już coś w życiu osiągnął i pewnie stoi na nogach. Starszy wiek nie jest oczywiście gwarancją dojrzałości, ale podświadomie przypisujemy mu taką cechę. Jakie problemy pojawiają się, w przypadku gdy pomiędzy partnerami jest duża różnica wieku? Najpoważniejszy z nich jest taki, że fascynacja partnerem może przeminąć równie szybko, jak się zaczęła. W pewnym momencie dojrzałość i emocjonalność mogą być niewystarczające i przegrać w zawodach z uciekającą przez palce młodością i młodzieńczym wigorem. To, co może utrudniać życie w związku ze starszą osobą to również pewnego rodzaju konflikt zasad, nawyków i przyzwyczajeń.

Jak smakuje życie z młodszym partnerem?

Nieco mniej popularny model związku, w którym występuje duża różnica wieku to związek, w którym partner jest młodszy. W naszą kulturę wpisało się, że partner powinien być starszy, zasobny i dojrzalszy emocjonalnie, a partnerka młoda i przede wszystkim zdrowa, aby mogła wydać na świat potomstwo. Miłość jednak nie wybiera i kobiety (często są to rozwódki lub singielki w typie bizneswoman w wieku powyżej 30 lat) zaczynają się angażować w znajomości i związki z młodszymi od siebie mężczyznami. Dlaczego tak jest? Co im przychodzi po tych znajomościach? Otóż związek z młodszym mężczyzną to pasmo przygód, w pozytywnym ich znaczeniu. Taka relacja może wnieść dużo świeżości do dotychczasowego życia. Może pozwolić przeżyć je na nowo, otworzyć oczy na nowe problemy, na nowo nauczyć czułości. Niewątpliwym atutem takiego związku jest również seks. Młodszy partner w większości przypadków ma więcej energii i wigoru.

Czy duża różnica wieku w związku ma znaczenie? Owszem, jakieś tam ma, ale wiek nie jest decydującym czynnikiem w tej grze. Ważne, żeby się kochać i szanować, podzielać wspólne wartości i pasje. Dopóki wciąż łączy Was namiętność, nić porozumienia i nadajecie na tych samych falach, wtedy nie istnieje coś takiego, jak bariera wiekowa!