Z roku na rok zauważana jest przez naukowców coraz niższa jakość spermy. Doszło do tego, że Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła wartość, która była uznawana za odpowiednią aż o 75 %, co oznacza, że z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu pozostaje 15 mln. Mężczyźni są płodni przez całe życie w przeciwieństwie do kobiet, ale ma to także drugą stronę medalu. Nie jest najważniejsza zdolność do płodności, ale jakość spermy i możliwość produkcji plemników.
Jaki w Polsce jest stosunek jakości spermy, a wiek? Ejakulat przeciętnego Polaka składa się od trzech do pięciu razy mniej plemników w porównaniu z nasieniem Fina lub Kanadyjczyka. Jest to powód do niepokoju, gdyż malejąca liczba plemników jest bezpośrednią przyczyną problemu z płodnością. W Polsce problem ten dotyka około 15 % par, z kolei u 35 % źródłem problemów jest problem jakości nasienia mężczyzny. Niestety wielu młodych Polaków codziennie wykonuje czynności, które nie sprzyjają prawidłowej produkcji plemników (tak jak na przykład siedzący tryb życia lub trzymanie laptopa na kolanach). A co za tym idzie ponad 90 % z nich nigdy nie zbadało swojego nasienia. Sam proces powstawania spermy jest skomplikowany. Pełen cykl produkcji jednego plemnika trwa około trzech miesięcy. To czas potrzebny na wytworzenie w pełni dojrzałego nasienia. Badanie spermy wystarczy wykonywać raz na kilka lat, o ile pierwszy wynik wyszedł prawidłowy i nie ma w nim odchyleń od normy. Jeśli w badaniu zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, mężczyzna musi zgłosić się do lekarza. Pacjent z początku powinien zmienić prowadzony tryb życia i po kilku miesiącach ponownie wykonać badanie. Po 34 roku życia dochodzi do pogorszenia się parametrów ilościowych i jakościowych ejakulatu. Naukowcy zauważyli, że z kolei po 55 roku życia wzrasta stosunek plemników z chromosomem X, czego efektem jest to, że starsi mężczyźni zostają częściej ojcami córek, niż synów.
Jednym z czynników negatywnie wpływających na jakość spermy jest nieprawidłowa waga, która wiąże się w większości przypadków z zaburzeniami hormonalnymi, a te przeszkadzają w płodności. Długotrwała praca siedząca, noszenie zbyt ciasnej bielizny, gorące kąpiele nie są wskazane, kiedy bierzemy pod uwagę proces produkcji plemników. Stres może przyczyniać się do zmniejszenia jakości nasienia. Uzależnienie od tytoniu także ma zły wpływa na jakość plemników. Mężczyźni także zapominają o prawidłowej diecie. Powinna ona być bogata w witaminę C, witaminy z grupy B, cynk oraz antyoksydanty.