Seks ma sprawiać przyjemność, niestety w chwili uniesienia, gdy zapominamy o zabezpieczeniu, możemy złapać niechcianą infekcję. Na te choroby musisz szczególnie uważać.

Gdy mamy stałego partnera i oboje jesteśmy zdrowi, nie musimy się martwić o zabezpieczenie i choroby weneryczne. Niestety, gorzej mają osoby, które często zmieniają partnerów lub takie, które lubią przygody na jedną noc z przypadkowo poznaną osobą. W takiej sytuacji najlepiej użyć prezerwatywy, która ochroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także zabezpieczy przed różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rzeżączka

U kobiet chorych na rzeżączkę nie występują praktycznie żadne objawy, jeśli już jakieś są, to jest to np., pieczenie pochwy, bóle podbrzusza, ropne upławy. Mężczyźni doznają bólu podczas oddawania moczu oraz z cewki moczowej wycieka im ropa. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny. Rzeżączkę leczy się poprzez podawanie penicyliny, nieleczona może powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Kiła

W pierwszej fazie pojawia się wrzód na genitaliach lub sromie, a następnie pojawia się wysypka na dłoniach i stopach, objawy te przechodzą same z siebie, a dalej choroba nie daje objawów. Nieleczona może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, uszkodzenia różnych układów w organizmie, utraty wzroku. Kiłę leczy się za pomocą antybiotyków, późne stadium tej choroby wymaga leczenia szpitalnego.

HIV/AIDS

Choroba ta nie daje żadnych objawów przez bardzo długi czas. W późniejszym stadium charakteryzuje się zmniejszeniem odporności, a co za tym idzie częstszym chorowaniem. Należy wiedzieć, że nie każdy, kto jest zarażony wirusem HIV, będzie miał też AIDS, wcześnie wykryta choroba i odpowiednie leczenie, zapobiegną rozwojowi wirusa. Niestety na ten moment HIV i AIDS nie jest uleczalne całkowicie.

Opryszczka

Kolejną chorobą weneryczną jest opryszczka. Wokół narządów płciowych, pojawiają się niewielkie, bolesne pęcherzyki, które następnie pękają i stają się owrzodzeniem. Leczy się to doustnie lub smaruje się miejsca zakażone.

Chorób wenerycznych jest wiele i należy się przed nimi odpowiednio chronić. Większością z nich można się zarazić tylko i wyłącznie poprzez stosunek dopochwowy, oralny lub analny. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej, dlatego warto, co jakiś czas robić badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here