Seks ma sprawiać przyjemność, niestety w chwili uniesienia, gdy zapominamy o zabezpieczeniu, możemy złapać niechcianą infekcję. Na te choroby musisz szczególnie uważać.
Gdy mamy stałego partnera i oboje jesteśmy zdrowi, nie musimy się martwić o zabezpieczenie i choroby weneryczne. Niestety, gorzej mają osoby, które często zmieniają partnerów lub takie, które lubią przygody na jedną noc z przypadkowo poznaną osobą. W takiej sytuacji najlepiej użyć prezerwatywy, która ochroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także zabezpieczy przed różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową.
U kobiet chorych na rzeżączkę nie występują praktycznie żadne objawy, jeśli już jakieś są, to jest to np., pieczenie pochwy, bóle podbrzusza, ropne upławy. Mężczyźni doznają bólu podczas oddawania moczu oraz z cewki moczowej wycieka im ropa. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny. Rzeżączkę leczy się poprzez podawanie penicyliny, nieleczona może powodować nieprzyjemne skutki uboczne.
W pierwszej fazie pojawia się wrzód na genitaliach lub sromie, a następnie pojawia się wysypka na dłoniach i stopach, objawy te przechodzą same z siebie, a dalej choroba nie daje objawów. Nieleczona może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, uszkodzenia różnych układów w organizmie, utraty wzroku. Kiłę leczy się za pomocą antybiotyków, późne stadium tej choroby wymaga leczenia szpitalnego.
Choroba ta nie daje żadnych objawów przez bardzo długi czas. W późniejszym stadium charakteryzuje się zmniejszeniem odporności, a co za tym idzie częstszym chorowaniem. Należy wiedzieć, że nie każdy, kto jest zarażony wirusem HIV, będzie miał też AIDS, wcześnie wykryta choroba i odpowiednie leczenie, zapobiegną rozwojowi wirusa. Niestety na ten moment HIV i AIDS nie jest uleczalne całkowicie.
Kolejną chorobą weneryczną jest opryszczka. Wokół narządów płciowych, pojawiają się niewielkie, bolesne pęcherzyki, które następnie pękają i stają się owrzodzeniem. Leczy się to doustnie lub smaruje się miejsca zakażone.
Chorób wenerycznych jest wiele i należy się przed nimi odpowiednio chronić. Większością z nich można się zarazić tylko i wyłącznie poprzez stosunek dopochwowy, oralny lub analny. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej, dlatego warto, co jakiś czas robić badania.