Poranne nudności to jedna z najczęstszych i najbardziej denerwujących dolegliwości związanych ze „stanem błogosławionym”. Jakie są najlepsze sposoby na mdłości w ciąży? Podpowiadamy!

Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości i wymioty w 6 tygodniu ciąży mogą się pojawić bez powodu, zostać wywołane przez zapachy lub pojawić się na widok jedzenia. Do ich powstawania przyczyniają się hormony oraz stres. Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim staraj się nie wstawać gwałtownie i po przebudzeniu poleż jeszcze kilkanaście minut. Jakie są inne sposoby na ciążowe dolegliwości?

Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży to:

  • Picie soku ananasowego
  • Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych (sosnowego, miętowego, eukaliptusowego lub lawendowego)
  • Picie napojów gazowanych, na przykład lekko schłodzonej gazowanej wody z sokiem z cytryny

Inne sposoby na mdłości w ciąży

Jakie są jeszcze sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży? Na poranne nudności pomagają tabletki z imbirem, sproszkowany korzeń imbiru, ziołowe herbatki oraz przegryzanie w ciągu dnia migdałów, mdłości można załagodzić także dzięki ciepłym okładom. W cięższych przypadkach lekarz prowadzący może zalecić leki na receptę oraz specjalne preparaty hamujące odruch wymiotny. Inny sposób na ciążowe dolegliwości to akupunktura wymierzona w tzw. Punkty Neiguan, znajdujące się na nadgarstkach. Stymulacja określonych punktów na ciele i jej wpływ na walkę z nudnościami została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Mdłości w ciąży – o czym jeszcze należy pamiętać?

Mdłości to jeden z najczęstszych objawów podczas ciąży. U około 2% ciężarnych ciężkie nudności i wymioty mogą naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie. W walce z mdłościami pomocne jest głębokie oddychanie, spacery na świeżym powietrzu, joga i wsparcie psychiczne od pozostałych członków rodziny.

Ważne jest, by w czasie ciąży uzupełniać regularnie płyny i jeść pierwszy posiłek, zanim jeszcze wstanie się z łóżka (na przykład w postaci kromki chrupkiego pieczywa, banana, miski ciepłego mleka z płatkami lub sucharków). Unikaj intensywnych zapachów, nie przemęczaj się i myj częściej zęby, by czuć się świeżo. Dolegliwości powinny minąć około 12 tygodnia ciąży, bądź więc silna!