Tarot Online

Poliamoria XXI wieku – czym jest wolna miłość?

Poliamoria to rodzaj nietypowego, długotrwałego związku, który dotyczy więcej niż dwóch osób. Czym jest wolna miłość? Na czym polega taka relacja? Zapraszamy do lektury!

Czym jest wolna miłość, czyli poliamoria?

Wolna miłość, inaczej poliamoria, wielozwiązek lub miłość mnoga to relacja, w której zawiera się bliskość (zarówno seksualną, jak i emocjonalną) w tym samym czasie z więcej niż jedną osobą. Tego typu związki pojawiały się już w dawnych kulturach plemiennych, w starożytnej Grecji oraz w czasach, gdy panowała młoda na Hippisów. Czym jest wolna miłość w dzisiejszych czasach?

Czym jest wolna miłość? Poliamoria XXI wieku

Poliamoria to związek z wieloma osobami (minimum trzema), za zgodą wszystkich tych osób. Podstawą tej relacji jest miłość, zaangażowanie, akceptacja, zaufanie, wzajemny szacunek i szczerość. Wbrew pozorom seks odgrywa tutaj drugorzędową rolę, nie warto więc mylić poliamorii np. z tzw. swingersami.

Poliamorii nie należy mylić również z wielożeństwem, czyli poligamią. Poliamoria może mieć różne formy:

  • Poligynia – związek mężczyzny z wieloma kobietami
  • Poliandria – związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami
  • Poligynandria / Multilateralizm – związek kilku kobiet i kilku mężczyzn

Czy poliamoria jest zdrowa? Jakie są przyczyny powstawania takich związków? Co na to psycholodzy?

Osoby żyjące w polimorficznych związkach uważają, że życie w otwarty sposób i kochanie wielu osób pozwala im w pełni odczuć miłość i ją odwzajemniać. Z kolei przeciwnicy poliamorii uważają, że to powrót do prymitywnych form życia. Zdaniem psychologów poliamoria może pomóc nauczyć się budować relacje z osobami, jednak wiele wątpliwości budzi możliwość stworzenia rodziny przez taką grupę. Więcej dorosłych opiekunów oznacza więcej zasobów i lepszą opiekę nad dziećmi, ale może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego i moralnego dla dzieci.

Współczesna poliamoria może wynikać z faktycznej miłości do więcej niż jednej osoby, a także wszechobecnie panującej presji, by żyć w monogamii. Narzucone przez społeczeństwo normy potęgują bunt wobec monogamii i powodują, że młodzi ludzie chcą żyć w otwartych związkach, które dadzą im więcej szczęścia. W Polsce ten typ relacji nie wiąże się z żadnymi formalnościami (tak jak na przykład w niektórych krajach poligamia) i póki co, mało się o nim mówi.