Ten rodzaj seksu jest dla jednych zupełnie czymś normalnym, dla innych jest to granica intymności, którą nie powinno się przekraczać. Czy należy się bać seksu analnego? O czym warto pamiętać.

Oswojenie się

Okolice odbytu są bardzo unerwione i w teorii stymulacja tych miejsc powinna być przyjemna. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio podejdzie się do zadania. Aby dać partnerce/partnerowi przyjemność konieczne jest odpowiednie rozluźnienie. Warto rozpocząć od pieszczenia okolic odbytu. Jeśli na tyle czujemy się z tym dobrze, to można przejść do dalszego etapu, a mianowicie penetracji. Dopóki para trzyma się zasad seks analny będzie bezpieczny. Należy pamiętać o kwestii higieny. Unikać bezpośredniego przejścia z seksu analnego do oralnego lub waginalnego. W takim przypadku łatwo o zakażenia na przykład bakteryjne. Seks analny jest niestety krótką drogą do zarażenia się wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Sprawa się tyczy zarówno stosunku z prezerwatywą, jak i bez. Jeśli chcemy dalej uprawiać igraszki łóżkowe warto sięgnąć po nowe zabezpieczenie lub skorzystać z łazienki. Przydatne okażą się lubrykanty. Zwłaszcza podczas pierwszych stosunków analnych. Polecane są lubrykanty na bazie wody, które nie uszkadzają lateksu, z którego jest wykonana prezerwatywa. Pamiętać należy o tym, że w czasie penetracji wskazana jest delikatność. Partnerka potrzebuje co najmniej kilku takich stosunków, aby przyzwyczaić się do doznań związanych z tą formą aktywności seksualnej. Bardzo istotne jest bliskość i wzajemne zaufanie. Podczas seksu analnego nie ma możliwości zajścia w ciążę (podczas penetracji), natomiast szczególną uwagę partnerzy muszą zwrócić podczas zakończenia penetracji, aby sperma nie dostała się do pochwy. Ten typ seksu nie dla każdej kobiety od początku będzie czymś przyjemnym, dlatego można zaopatrzyć się w specjalne preparaty do kupienia w sex shopach, które mają w swoim składzie substancje przeciwbólowe, które załagodzą początkowe, nieprzyjemne odczucia.

Pozytywne strony

Przyjemność nie jest jedyną korzyścią, którą daje seks analny. Ten typ penetracji służy prostacie i chroni przed rozwojem choroby nowotworowej. Istnieją badania, które mówią, że seks analny może uchronić przed hemoroidami. Z czasem naczynia krwionośne wzmacniają się i przestają pękać. Urozmaicenie łóżkowego życia to jedno, a bezpieczeństwo to drugie. Bez względu na to, jaką formę seksu wybierzemy, na pierwszym miejscu powinno znaleźć się bezpieczeństwo nasze, jak i naszego partnera.