Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Niniejszy artykuł pod tytułem 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed ciążą. Jakie są ich skutki uboczne? Kto nie powinien ich stosować? Zapraszamy do lektury!

Kiedy najwcześniej można zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne można zacząć brać najwcześniej w wieku 16 lat, pod warunkiem, że od pierwszej miesiączki minęły już 3 lata. Pierwsze opakowanie rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, kolejne opakowania zaczyna się 7 dni po zakończeniu wcześniejszego lub, jeśli opakowanie zawiera 28 tabletek, od razu po zakończeniu poprzedniego plastra. O wysokiej skuteczności tabletek antykoncepcyjnych świadczą wyniki wielu badań – szanse zajścia w ciążę podczas ich zażywania szacowane są na 0,01%, co sprawia, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony.

Jakie są skutki uboczne wynikające ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to metoda zapobiegania niechcianej ciąży, coraz częściej stosowana przez kobiety w różnym wieku. Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej zależą od kondycji zdrowotnej organizmu, genetycznych predyspozycji i wielu innych czynników. Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia, ponieważ pigułki nowej generacji są produkowane z możliwie jak najmniejszą zawartością hormonów. Współczesne tabletki zawierają mniejsze ilości hormonów, pomagają zredukować dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji oraz poprawiają w widoczny sposób stan cery.

Jeśli chodzi o skutki uboczne stosowania tabletek, to mogą to być:

  • Nudności
  • Wahania nastroju
  • Spadek libido (w przypadku tabletek starej generacji)
  • Acykliczne krwawienia
  • Bóle głowy

Inne konsekwencje stosowania tabletek antykoncepcyjnych to:

  • Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • Przyrost masy ciała wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej
  • Obciążenie dla wątroby
  • Grzybica pochwy
  • Zakrzepy

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych, należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne wyłącznie za konsultacją z lekarzem ginekologiem i regularnie monitorować stan zdrowia. Regularne badania pozwolą dostrzec niepokojące zmiany i w razie potrzeby szybko odstawić tabletki lub zmienić na mniej szkodliwy odpowiednik.

UWAGA: Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny przyjmować kobiety, u których zdiagnozowano problemy związane z funkcjonowaniem wątroby, krzepnięciem krwi, niewydolność układu oddechowego lub moczowego oraz choroby nowotworowe. Nie powinny ich także stosować osoby z nadciśnieniem!