Terapia małżeńska – Warszawa – czym się kierować, wybierając specjalistę?

Niniejszy artykuł pod tytułem 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Terapia małżeńska często bywa jedynym i ostatecznym sposobem na uratowanie związku. W momencie, gdy partnerzy nie potrafią wspólnie rozwiązać swoich problemów, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się po pomoc do specjalisty. Ważne jednak jest, aby poświęcić chwilę na wybranie psychoterapeuty. Od właściwego doboru osoby często w dużej mierze zależy powodzenie procesu terapeutycznego.

Na czym polega terapia małżeńska?

Warto się zdecydować na skorzystanie z pomocy profesjonalisty – terapia pary to to samo co terapia małżeńska. Warszawa jest z pewnością jednym z najlepszych miejsc do poszukiwania terapeuty ze względu na bardzo rozwinięty rynek tego rodzaju usług. Jednak mieszkańcy mniejszych miast i wsi nie powinni rezygnować z takiej formy pomocy – obecnie terapia może być prowadzona online, czyli za pośrednictwem komunikatora internetowego.

Terapia pary poprzedzona jest konsultacją z psychologiem, który kwalifikuje do dalszej pracy terapeutycznej – jeżeli zachodzi taka konieczność. Na pierwszych spotkaniach na terapii małżeńskiej specjalista zbiera informacje, nawiązuje kontakt terapeutyczny oraz stara się dociec, jakie są problemy i co jest ich przyczyną. Należy być przygotowanym na to, że będą zadawane nawet bardzo intymne pytania, dlatego gotowość na terapię musi być obopólna w przeciwnym wypadku cały proces może zostać zaburzony, a terapia nieskuteczna. Warto wiedzieć, że terapia jest procesem przebiegającym w całkowitym zaufaniu, poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe, dlatego nikt postronny nie dowie się, że para korzysta z pomocy psychologa. W trakcie kilku pierwszych sesji ważne jest przede wszystkim wzajemne poznanie się oraz określenie zasad współpracy – celów, formalnych reguł, oczekiwań oraz sytuacji, które wymagają szczególnego potraktowania.

Jak wybrać terapeutę?

Decydując się na wybór konkretnej osoby, trzeba wziąć pod uwagę to, że konieczne jest, aby każda ze stron czuła się w jego towarzystwie komfortowo i bezpiecznie. Zdarza się, że czynnikiem determinującym w tym przypadku bywa nawet płeć terapeuty. Przede wszystkim konieczne jest zdobycie informacji dotyczących kwalifikacji specjalisty. W przypadku terapii małżeńskiej najlepiej zdecydować się na korzystanie z usług osoby, która ma kwalifikacje w kierunku terapii par, ewentualnie jest w trakcie certyfikacji. Takie dane znajdują się na stronach internetowych ośrodków certyfikujących bądź zrzeszających psychoterapeutów, m.in. PTP (Polskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne). Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie, w jakim nurcie pracuje wybrana osoba i czy będzie się on sprawdzał w danym przypadku.

Każdy terapeuta wchodzi w pewną relację ze swoimi klientami i także odczuwa różnego rodzaju emocje w procesie terapeutycznym. Jednak każdy psychoterapeuta jest w stałym kontakcie ze swoim superwizorem (ktoś w rodzaju terapeuty dla terapeutów), dzięki czemu może na bieżąco przepracowywać pojawiające się kryzysy i zasięgnąć porady. Rola psychoterapeuty w terapii małżeńskiej polega przede wszystkim na byciu obserwatorem i przewodnikiem, a jego najwyższym celem jest dobro własnych klientów oraz droga ku zmianie.