Toksyczny związek – jak się uwolnić?

Niniejszy artykuł pod tytułem 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ludzie żyjący w toksycznych związkach zazwyczaj o tym wiedzą i są tego świadomi, ale nie zawsze potrafią się do tego przyznać i to nazwać. Żyjąc w toksycznym związku najczęściej człowiek czuje się niedowartościowany, niedoceniany i niekochany.

Objawy toksycznego związku

Ludzie będący w toksycznych związkach zastanawiają się jak się od niego uwolnić. Te pytanie najczęściej pojawia się po zauważeniu pewnych symptomów towarzyszących związkowi, który negatywnie na nas samych działa. Partner w tego typu związku robi wszystko, aby nasze poczucie wartości było niskie. To doprowadza, do tego, że zaczynamy skupiać się tylko na swoich wadach, a na domiar złego partner utwierdza nas w przekonaniu, że mamy niewiele zalet. Takie zachowanie prowadzi do autodestrukcji. Szantaż emocjonalny jest jednym z objawów toksycznej relacji. Partner wówczas wymusza na nas pewne zachowania przy czym odwołuje się do naszej dobroci, poświęcenia i miłości. W toksycznych związkach nie ma miejsca na szczerość. Partner wymyśla, kombinuje byle nie powiedzieć prawdy na temat danej sytuacji. Za pomocą kłamstw kreuje swój własny, fałszywy wizerunek. Obwinianie jest także charakterystyczne dla tego typu relacji. Partner wywołuje w nas poczucie winy, cały czas ma o coś pretensje, zawsze to my jesteśmy winni.

Jak się uwolnić

Pary żyjące w toksycznym związku często tak bardzo się kochają, że związek jest dla nich swego rodzaju uzależnieniem. Jest to groźne i destrukcyjne dla życia. Uzależnienie tak jak każdy nałóg trzeba leczyć. Tutaj mamy do czynienia z uzależnieniem od drugiej osoby. Na początku należy uwolnić się od myśli, które mówią o tym, że miłość, że poświęcenie zmienia partnera. Należy skupić się na sobie. Ważne, żeby zrozumieć, że mamy wpływa na nasze, własne życie i że nie zmienimy innych dookoła. Dlatego najlepiej całą swoją energię przenieść na siebie. Istotne, aby pojąć, że każdy z partnerów jest oddzielną istotą i wnosi do związku zupełnie coś innego. Zatracenie własnego ja sprawia, że ta osoba ma puste wnętrze i nie ma nic do zaoferowania swojemu partnerowi. Zmiana tego typu zachowań jest zazwyczaj długotrwała i wymaga pomocy specjalisty psychologa bądź psychoterapeuty. Część z osób z toksycznego związku uwalnia się  (o ile są wystarczająco silni) po prostu odchodząc od partnera. Zdają sobie sprawę, że druga osoba nigdy się nie zmieni i, że dalsze, wspólne życie nie ma sensu i przyszłości. Warto wówczas odbudować siebie i zacząć ponownie być szczęśliwym człowiekiem w pojedynkę lub za jakiś czas z kimś wartościowym i kochanym.