Doustna antykoncepcja hormonalna – wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 10 najbardziej kuszących emoji, które musisz znać należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia się przed ciążą. Jakie są wady i zalety tej metody? Kto nie powinien jej stosować?

Doustna antykoncepcja hormonalna – zalety

Najważniejsza zaleta doustnej antykoncepcji to wysoka skuteczność. Dzięki połączeniu kilku różnych mechanizmów, w tym między innymi blokowaniu owulacji, antykoncepcja hormonalna jest skuteczna w 99,9%.

Kolejne zalety tej formy antykoncepcji, to:

  • Uregulowanie cyklu i łagodzenie objawów PMS
  • Obniżenie ryzyka zachorowania na raka jajnika
  • Zwiększenie gęstości mineralnej kości

Doustna antykoncepcja hormonalna – wady

Wady antykoncepcji hormonalnej to:

  • Przyrost masy ciała
  • Powiększenie gruczołów piersiowych i ich bolesność
  • Wahania nastroju
  • Zmniejszone libido
  • Zmiany skórne i wypadanie włosów
  • Zwiększona krzepliwość krwi

Doustna antykoncepcja hormonalna – kto nie powinien jej stosować?

Decyzję o przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej należy podjąć po konsultacji z lekarzem. Tej formy antykoncepcji nie mogą stosować osoby, które:

  • Mają powyżej 35 lat i chorują na otyłość lub nadciśnienie tętnicze
  • Miały w rodzinie przypadki zachorowania na nowotwór piersi, lub macicy
  • Chorują na zakrzepicę lub niewydolność wątroby

Co może wpłynąć negatywnie na działanie tabletek i osłabić ich skuteczność?

Niektóre substancje spożywcze lub zioła mogą przyczynić się do nasilenia, lub osłabienia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Dobrym przykładem jest dziurawiec. Wyciąg z dziurawca osłabia działanie leków antykoncepcyjnych, ponieważ zmienia metabolizm wątrobowy. W efekcie może nie dojść do zablokowania owulacji i zajścia w ciążę, pomimo brania tabletek.

Inne zioła, które wchodzą w reakcję ze składnikami tabletek antykoncepcyjnych to dzięgiel chiński oraz pluskwica groniasta. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję powinny unikać tych dwóch roślin!

Sok z grejpfruta a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Do osłabienia skuteczności tabletek może się przyczynić także sok z grejpfruta, ponieważ osłabia on wchłanianie niektórych leków. Wydłużony czas wchłaniania składników tabletki zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Zaleca się zrezygnować ze spożywania soku lub zachować odstęp pomiędzy przyjęciem pigułki i spożyciem, minimum cztery godziny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach ubocznych antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź nasz artykuł: Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne